Instagram işletme hesabı kullanılarak işletmeler, sosyal medyanın etkileşim gücünü kullanarak ürünlerini ve hizmetlerini herhangi bir ücret ödemeksizin kullanıcılarına tanıtabilir. Hedef kitlesinin etkileşimi artırmak adına işletmelerine dair bilgi ve özellikleri belirten ve sosyal medya paylaşımları ile aktif bir hesap meydana getiren işletmeler mevcut rekabet ortamında bir adım öne geçer. İşletme hesabına çevrilen hesap, Instagram işletme hesabı yönetimi yapılarak standart hesaplarda bulunmayan özellikleri kazanır ve bu sayede daha efektif bir reklam çalışması yapabilir. Mevcut ürün veya hizmetini en etkili şekilde pazarlamak isteyen ve geniş bir tüketici hacmi ile etkileşim kurmak isteyen işletmeler için oldukça avantajlı bir hesap türüdür.

Instagram Hesabı İşletme Hesabına Nasıl Dönüştürülür?

Instagram hesabını daha çok iktisadi gayeler ve bir bakıma pazar çalışması için kullanmak isteyen kullanıcıların Instagram işletme hesabına geçiş yapmakta geç kalmadığı gözlenmektedir. Birçok avantajın bir arada sunulduğu işletme hesabına geçiş için takip edilmesi gereken adımlar şu şekilde ifade edilebilir:

 • Instagram uygulamasına erişim sağlanmalı ve bir Instagram hesabı alınmalıdır. Şayet var olan bir hesap işletme hesabına çevrilmek isteniyorsa bu durumda mevcut hesabın giriş bilgileri kullanılarak uygulamaya erişim sağlanmalıdır.
 • Profilde yer alan ayarlar menüsü açılmalıdır.
 • Ayarlar menüsünde ekrana gelen hesap sekmesine tıklanmalıdır.
 • Tüm bu aşamalar tamamlandıktan sonra “profesyonel hesaba geçiş yap” butonuna tıklanmalıdır.

Bu aşamalar başarı ile tamamlandıktan sonra söz konusu işletmeye ilişkin faaliyet ve özellik bilgilerinin doğru bir şekilde eklenmesi önemlidir. Artık hesap bir işletme hesabı kimliğini kazanmış olur.

Instagram İşletme Hesabına Geçiş Yaparken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Instagram tarafından sunulan işletme profiline ve profilden kaynaklı özelliklere erişim sağlayabilmek için bilinmesi faydalı bazı hususlar bulunur. Bu hususları şu şekilde ifade edebiliriz:

 1. İşletme hesabına geçiş yapıldığı esnada mevcut hesabın herkese açık olarak ayarlanması önemlidir. Zira işletme hesaplarının gizlenebilmesi söz konusu değildir.
 2. Instagram hesabının işletme hesabına çevrilmesi için sahip olunması gereken bir Facebook sayfası şartı bulunmamaktadır. Fakat işletmeye dair Facebook sayfasının var olması, Instagram’ın işletmelere sağladığı niteliklerden faydalanabilmek adına önemlidir.
 3. Instagram işletme hesabı açma sürecinde işletmeye dair telefon numarası, işletme adresi ya da e – posta bilgilerinden en az birinin tanımlanması gereklidir.

Instagram İşletme Hesabının Özellikleri Nelerdir?

Instagram tarafından standart hesaplara tanımlanan özellikler ile işletme hesaplarına tanınan özellikler bir dizi fark içerir. Instagram işletme hesabı aç işlemi başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra artık söz konusu hesap, Instagram tarafından işletme hesaplarına sunulan tüm ayrıcalıklardan yararlanabilir. Peki, bu avantajlar ve ayrıcalıklar nelerdir?

 • İşletme sahipleri, işletmelerinin mevcut kitlesini kısa sürede büyütebilir ve geniş tüketici yelpazesine sahip olabilir.
 • İşletme hesabınca yapılan paylaşımların ne yönde etkileşim aldığını takip edebilmek adına ayrıntılı istatistik bilgileri alınabilir.
 • İşletme hesabı ile yapılan paylaşımlara ücretli tanıtım yapılarak daha yüksek etkileşime ulaşılabilir.

Instagram İşletme Hesabıyla Normal Hesap Arasındaki Farklar Nelerdir?

Standart Instagram hesabı ile işletme hesabı arasında birçok fark bulunur. Bu farklar şu şekilde ifade edilebilir:

 • Normal Instagram hesaplarında reklam oluşturmak mümkün değildir ancak işletme hesabı ile reklam yayınlanabilir.
 • İşletme hesaplarının erişilebilirliğini kolaylaştıran direkt iletişim butonu standart Instagram hesaplarında söz konusu değildir.
 • Instagram işletme hesabı açmak, işletmenin hizmet verdiği bir fiziki bir yer mevcut ise bu adresin harita üzerinden yol tarifi özelliği sayesinde görülebilmesini sağlar. Normal hesaplarda böyle bir özellik yer almaz.
 • Instagram işletme hesabı avantajları ifade edilirken ayrıntılı istatistik bilgisini de ifade etmek gerekir. İstatistik raporu normal hesaplarda bulunan bir özellik değildir.

Instagram Uygulamasının Özellikleri Nelerdir?

Instagram, kullanıcılarına pratik bir uygulama deneyimi sunmak adına pek çok özellik tanımlar. Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir.

 • Instagram işletme hesabı ayarları,
 • DM üzerinden iletişim sağlanan kişilere ilişkin son görülme bilgisi öğrenilebilir.
 • Veri tasarrufu sayesinde videoların otomatik oynatılma durumları değiştirilebilir.
 • Paylaşılan hikayelerin kimlerce erişilebileceği belirlenebilir.
 • Gönderilerin yoruma kapatılması mümkündür.
 • Instagram işletme hesabı ayarları kullanılarak daha az görüntüleme almış gönderilerin öne çıkarılması mümkündür.
 • Paylaşımları görülmek istenmeyen fakat takipten de çıkılmamış kullanıcılar sessize alınabilir.
 • İşletme hesabının ilgi çekici olması adına yeni filtreler ile dikkat çeken paylaşımlar yapılabilir.