Instagram popüler sosyal medya uygulamaları arasında yer alan, ücretsiz video ve fotoğraf paylaşılabilen platformadır. Kullanıcıların istedikleri medyayı, hashtaglar, konum bilgileri ve filtreler ile paylaşım imkanı sunar. Paylaşımlar, sık kullanılan adı ile gönderiler yalnızca onaylanmış takipçilerle paylaşılabileceği gibi herkese açık şekilde de paylaşılabilir. Etkileşime önem veren uygulamada yalnızca gönderi paylaşma, beğeni ve yorumda bulunma opsiyonları değil iletişim seçenekleri de mevcuttur. Sıkça kullanılan instagram DM üzerinden kullanıcılar birbirleri ile iletişim sağlayabilir.

Instagram DM ile iletişim kurmak için kullanıcının profilinde yer alan “Direct Message” ikonuna tıklamak yeterlidir. DM ile mesaj atmak bu denli pratik ve kolaydır. Ancak bu kolaylık bazı olumsuz durumları da beraberinde getirir. Söz gelimi; kişiler istemediği veya tanımadığı kullanıcılardan rahatsız edici mesajlar alabilir. Bu ve benzer hallerde instagram DM kapatma sayesinde arzu edilmeyen mesajların önüne geçilebilir.

İnstagram Mesaj Gelmesini Engelleme Nasıl Yapılır?

Instagram kullanıcıları genellikle yakın ilişki içinde olduğu kişiler ile DM üzerinden iletişim sağlar. Ancak bu iletişim her zaman tanınan ve bilinen kişiler ile gerçekleşmez. Kimi zaman hiç tanışılmamış birisinden rahatsız edici bir mesaj alınabilir. Bununla birlikte tanınan ancak iletişimde olmak istenmeyen birisinin mesaj iletmesi de rahatsız edici olabilir. Bu ve sair hallerde instagram DM kapatma hayat kurtarıcıdır. Bu sayede kullanıcı, kendisine gelen instagram DM akışını kendi belirlediği filtreye tabi kılmış olur.

İnstagram üzerinden gelen mesajları engellemek için tercih edilebilecek birkaç yöntem bulunur. Bu yöntemler içinde en sık tercih edilenler; DM akışını tamamıyla kapatmak ve iletişim kurulmak istenmeyen kullanıcıları engellemektir.

İnstagram Mesaj Gelmesini Engelleme Nasıl Yapılır?

İnstagram’da tanımadığı, istemediği veya rahatsız olduğu kişilerden mesaj alan kullanıcı DM kutusunu kapatmadan, söz konusu kişileri engelleyerek bu rahatsız edici mesaj akışını sonlandırabilir. Bu sayede istenmeyen kullanıcıların mesaj atması engelleneceği gibi aynı zamanda bu kullanıcıların profil ziyaret etmesinin de önüne geçilecektir. Zira engellenen kullanıcıların, kendisini engelleyen hesaba erişme imkanı bulunmaz. Peki, bu fonksiyon nasıl aktive edilir?

 1. İlk olarak instagram hesabına erişim sağlanmalıdır.
 2. Kullanıcı, insragram hesabına giriş yaptıktan sonra, kendisine mesaj atmasını istemediği, rahatsız olduğu ve profilinin kimler tarafından görüntülenmemesi gerektiğini tespit eder.
 3. Belirlenen kişilerin instagram profilleri ziyaret edilmelidir.
 4. Profilin sağ üst köşesinde yer alan üç noktaya tıklanmalı ve seçeneklerin açılması beklenmelidir.
 5. Ekrana gelen seçenekler içinde “engelle” butonuna tıklanmalıdır.

Tüm bu aşamalar başarı ile tamamlandıktan sonra artık söz konusu instagram profili engellenmiş olur. Engellenen profil, engelleyenin profilini göremez ve dolayısıyla mesaj atamaz.

Uygulama üzerinden engelleme yaparak mesaj gelmesini engelleme yöntemi çoğu zaman az takipçiye sahip hesaplarca kullanılır. Zir oldukça fazla takipçi kitlesine sahip ve yoğun mesaj akışı bulunan hesaplar için ideal bir çözüm değildir. Bu noktada instagram DM kapatma yöntemi daha verimlidir. Peki, DM kapatma nasıl gerçekleştirilir:

 1. DM kapatmak isteyen kullanıcı ilk olarak instagram hesabına giriş yapmalıdır.
 2. Giriş yapıldıktan sonra kullanıcı profili sekmesine gelinmeli ve sağ üst köşede yer alan üç çizgiye tıklanmalıdır.
 3. Üç çizgi ile birlikte ekrana birden çok seçenek gelir. Bu seçenekler içinde “ayarlar” sekmesine gelinmelidir. Ayarlar, en altta bulunur.
 4. Ayarlar sekmesi ile birlikte ekrana gelen seçenekler içinden “bildirimler” seçeneğine erişilir.
 5. Bildirimler seçeneği de kendi için birkaç alt seçeneğe ayrılır. Bu seçenekler içinde “direkt mesaj” seçeneğine erişilmelidir.
 6. Bu noktada kullanıcının karşısına iki farklı seçenek çıkar. İki farklı seçenek, kapalı veya açık olarak belirlenebilen bir yapıda olup kullanıcının direkt mesaj özelliğinin aktif ya da pasif olmasını düzenler.
 7. Kullanıcı DM özelliğini pasif durumda kullanmak istiyorsa yani mesaj gelmesini istemiyorsa “kapalı” seçeneğini aktive eder.
 8. Gelinen ekrandaki seçenekler ile yalnızca takip edilen kişilerin mesaj iletebilmesine de onay verilebilir.

İnstagram DM Kapatma Nedir?

Uygulama üzerinden istenemeyen mesajların gelmesini engelleyen instagram DM kapatma, kullanıcının ayarlar sekmesinden aktif edebileceği bir işlemdir.

İnstagram DM Mesajları Kalıcı Mıdır?

DM içinde yer alan mesajlar silinmediği takdirde kalıcı mesajlardır.

İnstagramdan Neden Mesaj Gönderemiyorum?

Birçok nedene bağlı gerçekleşen bu sorunun en sık karşılaşılan iki nedeni; kullanıcı tarafından engellenmiş olmak veya kullanıcının DM özelliğini devre dışı bırakmış olmasıdır.

İnstagram DM ile Grup Mesajlaşması Nasıl Yapılır?

Grup ile mesajlaşmak için grupta bulunması istenilen profiller bir sohbet alanı oluşturarak sohbet alanına dahil edilir.