Popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram, birçok özelliği ile kullanıcılara harika bir sosyal ortam sağlamaktadır. Instagram kullanıcıları tarafından nasıl kullanılacağı merak edilen özelliklerden birisi de Instagram’da başkasının hikayesini paylaşma özelliğidir. Instagram’da başkasının hikayesini paylaşmak için öncelikle hikayesi paylaşılmak istenen kullanıcı ile karşılıklı takipleşiliyor olması gereklidir. Yani bir başkasına ait paylaşımın hikaye olarak paylaşılabilmesi için söz konusu gönderiye etiketlenmiş olmak şarttır.

Instagram kullanıcısı bir hikayeye etiketlendiği zaman etiketlendiğine ilişkin bilgilendirme bildirimi alınır. Kullanıcıya iletilen bu bildirim açıldığı takdirde linke tıklanarak söz konusu hikaye paylaşılabilir. Instagram kullanıcıları için pratik ve eğlenceli bir özellik olan bu özellik çok sevilerek kullanılır. Zira bu özellik ile birlikte, kullanıcı tarafından beğenilen bir gönderinin birden çok kişi tarafından aynı ayna paylaşılmasına gerek kalmaz. Söz gelimi, kullanıcı yakın arkadaşları ile çektirdiği bir fotoğrafı, fotoğraftaki bir kullanıcının diğer kullanıcıları etiketleyerek paylaşması halinde diğer kullanıcılar bu fotoğrafı kendi hikayesine alıntılamak kaydıyla paylaşabilir.

Instagram’da başkasının hikayesini paylaşmak özelliğinin kullanılabilmesi için kullanılan mevcut Instagram uygulamasının son sürümü olması gereklidir. Aksi takdirde bu özellik kullanılamayacaktır.

Instagram Hikaye Alıntılama Nasıl Yapılır?

Instagram üzerinden hikayenin alıntılanması için yani başkasının hikayesini kullanma özelliğinden yararlanabilmek için kullanıcıya gelen etiket içerikli bildirime tıklanmalı ve hikayene ekle linkine erişilmelidir. Bu sayede istenen görsel kolaylıkla paylaşılabilecektir. Fakat bu özelliğin doğrundan kullanılabilmesi için kullanıcıların birbirini takip ediyor olması gerekir. Çünkü, Instagram’da birbirini takip etmeyen kullanıcıların birbirlerini etiketlemesi mümkün olmadığı için bu özellikten yararlanılabilmesi söz konusu değildir.

Instagram’da Başkasının Hikayesini Paylaşma Yöntemleri Nelerdir?

Instagram uygulaması ile başka kullanıcıya ait hikayenin alıntılanması için kullanılabilecek birkaç alternatif yol vardır. Fakat bu yollardan en kolay ve pratik olanı, bir kullanıcının paylaştığı hikayeye etiketlenerek alıntılama yapılmasıdır. Bu yöntem ile oldukça kısa sürede ve basit birkaç adımla başkasına ait hikaye paylaşılabilir. Hikayenin paylaşılabilmesi için kullanıcı ile kendisini fotoğrafa etiketleyen kullanıcının birbirini takip ediyor olması gerekir.

Birbirini takip etmeyen kullanıcıların birbirlerine ait fotoğrafları paylaşmasının tek yolu ise söz konusu fotoğrafın ekran görüntüsü alınarak paylaşılmasıdır. Çünkü yukarıda ifade edilen yöntemin kullanılabilmesi için takipleşme şartı karşılanmalıdır. Bu nedenle Instagram’da başkasının hikayesini paylaşmak isteyen kullanıcı, hikayenin ekran görüntüsünü alarak bu arzusunu yerine getirebilir.

Paylaşımlar Diğer Instagram Kullanıcıları Tarafından Etiketlenebilir Mi?

Hikaye paylaşımlarının her iki taraftan yapılması da sıkça kullanılan özelliklerdendir. Instagram kullanıcısı bir paylaşım yaptığı takdirde bir diğer kullanıcıların bu paylaşıma etiket yapabilmesi mümkündür. Bu işlem, mobil uygulama kullanılarak çok daha kısa sürede kolayca yapılabilir. Mobil cihaz kullanılarak Instagram uygulaması üzerinden etiket yapılacağı takdirde internet bağlantısının olması önemlidir. Bağlantı olmadan yapılan etiketler geçerli olmayacaktır.

Paylaşılan Hikayeyi Başka Bir Kullanıcı Alıntılayabilir Mi?

Instagram kullanıcısı tarafından paylaşılan bir hikaye, bir başka kullanıcı tarafından alıntılanabilir yani o kullanıcı da aynı gönderiyi paylaşabilir. Bu özellik sayesinde kullanıcılar ekran görüntüsü almadan veya ayrı ayrı paylaşım yapmadan tek bir görsel alıntılanarak paylaşımda bulunabilir. Özellikten yararlanmak için gereken tek şart ise söz konusu görseli paylaşan ve alıntılayacak olan kullanıcının birbirini takip ediyor olması şartıdır. Çünkü bu yöntem, kullanıcıların birbirini etiketlemesi üzerinde dayanan bir yöntem olduğu için ve takipleşmeyen kullanıcıların birbirilerini etiketleme imkanı bulunmadığı için takipleşme şartının sağlanması gerekir.

Instagram’da yapılan paylaşımlar yalnızca kullanıcının takipçileri tarafından görülür. Tabi bu durum gizli hesaplar için geçerlidir. Kullanıcı eğer herkese açık bir hesap kullanıyorsa yaptığı paylaşımlar tüm kullanıcılara açık olacaktır. Kullanıcı, bir hikaye paylaşırken hikayeye takipleştiği birilerini etiketlerse etiketlenen kişi bu paylaşımda etiketlendiğine dair bildirim alır. Bu bildirime tıklayarak gönderiyi paylaşabilir. Bu sayede Instagram’da başkasının hikayesini paylaşmak çok kısa sürede mümkün olur.

Instagram uygulaması ile beğenilen ve paylaşılmak istenen bir gönderi, farklı şekillerde paylaşılabilir. Kullanıcı beğendiği bir gönderiyi ister hikaye olarak ister post olarak paylaşabilir. Bunun için gerekli düzenlemelere yapan kullanıcı istediği türden paylaşım yapabilir. Şayet hikaye şeklinde paylaşılacaksa bu durumda hikayeye bazı kişiler etiketlenerek onların da bu gönderiyi alıntılamasına imkan tanınabilir. Bu sayede takipleşen kişilerin tek bir gönderi paylaşımını alıntılayarak başka hesaplarda paylaşılması tamamlanır.