Instagram çevrimiçi kapatma birçok instagram kullanıcısının zaman zaman ihtiyaç duyduğu uygulama özellikleri arasındadır. Çevrimiçi kapatma özelliği ile birlikte kullanıcı instagram uygulamasına giriş yaptığı zaman bu girişin başkaca kullanıcılar tarafından görülmesini engellemek için kullanılır. Zira oldukça fazla fonksiyona sahip Instagram’da kullanıcıların son görülme bilgisi veya çevrimiçi olup olmama durumu diğer kullanıcılar tarafından görülebilmektedir. Ancak bunun önüne geçilebilir. Instagram aktiflik kapatma opsiyonu sayesinde diğer sosyal medyalarda olduğu gibi Instagram’da da aktif olup olmama durum bilgisi kapatılabilmektedir.

Instagram çevrimiçi açma ve kapatma opsiyonu sayesinde kullanıcılar uygulamayı kullanırken başkalarının çevrimiçi olup olmadığını bilmesinin önüne geçebilir. Bu özellik genellikle rahat bir kullanım için tercih edilir.

Instagram Çevrimiçi Özelliği Ne İşe Yarar?

Instagram uygulamasının önemli bir özelliği olan çevrimiçi özelliği, DM üzerinden kontrol edilerek bir kullanıcının çevrimiçi olup olmadığının anlaşılmasını sağlar. Instagram çevrimiçi olanları görme opsiyonunu kullanmak istemeyen kullanıcılar oldukça basit birkaç adım ile bu opsiyonu devre dışı bırakabilir.

Uygulamada var olan çevrimiçi özelliği sayesinde diğer kullanıcılar sizi takip etmese dahi kullanılabilir bir özelliktir. Uygulamanın kullanıcılarına sunduğu bu özellik ile birlikte en son ne zaman çevrimiçi olunduğu kolaylıkla anlaşılır. Söz gelimi “bir saat önce aktifti” ya da” bugün aktifti” şeklinde briefler ile diğer kullanıcıların bilgi sahibi olması sağlanır. Ancak bazı kullanıcılar haklı gerekçeler öne sürerek bu bilginin yani aktiflik bilgisinin başkaca kullanıcılar tarafından bilinmemesini talep edebilir.

Instagram Çevrimiçi Özelliği Nasıl Kapatılır?

Instagram aktiflik kapatma 2021 göz önüne alındığında, uygulama kullanıcıları tarafından en çok merak edilen hususların arasında yer alır. Aktiflik kapatma işlemi için çok basit birkaç adım takip edilir ve kapatma işlemi başarı ile tamamlanır. Bunun için şu adımları takip etmek yeterlidir:

  1. Kişi öncelikle Instagram hesabına erişim sağlamalıdır. Bilgisayar, tablet ya da akıllı mobil cihaz üzerinden erişim sağlanması herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.
  2. Profile erişim sağlandıktan sonra ayarlar sekmesine girilmeli ve “gizlilik” sekmesine tıklanmalıdır.
  3. Ekrana gelen seçenekler içinde “hareket durumu” sekmesine erişim sağlanarak açma ve kapama butonu kullanılmalıdır. Bu sayede aktiflik kapatılabilir veya pasif haldeki durum aktive edilebilir.

Instagram aktifliği kapatma android cihazlarda bu şekilde yapılır. Ancak IOS tabanlı cihazlar için de aynı yöntem kullanılır. Uygulamaya erişim sağlandıktan sonra ifade edildiği üzere ayarlar sekmesi kullanılarak mevcut aktiflik oldukça pratik biçimde açılabilir veya kapatılabilir.

Instagram Çevrimiçi Kapatma Neden Yapılır?

Instagram online kapatma işlevi ile birlikte uygulama gizliliğine önem veren kullanıcıların bu yöndeki talebi karşılanmaktadır. Zira Instagram çevrimiçi kapatma opsiyonu ile birlikte kullanıcıya ait aktiflik durumunun bir başka kullanıcı tarafından öğrenilebilmesinin önüne geçilir.

Yüksek kullanıcı hacmine sahip Instagram uygulamasının en çok kullanılan özelliklerinden birisi şüphesiz Direct Message yani DM özelliğidir. DM üzerinden kullanıcılara ait son görülme bilgisi rahatlıkla öğrenilebilir. Ancak bu şeffaflık, gizliliğe önem veren kullanıcılar tarafından pek de olumlu karşılanmaz. Zira kişiler bu bilgilerin başkaca kullanıcılar ile paylaşılmamasını gayet tabii talep edebilir. İşte bu durumda çevrimiçi kapatma özelliği sayesinde kullanıcıların gizlilik talebi karşılanmış olur.

Instagram Çevrimiçi Kapatıldığı Zaman Ne Olur?

Instagram çevrimiçi özelliğini pasif duruma alan bir kullanıcının, DM üzerinden en son ne zaman çevrimiçi olduğu bilgisinin önüne geçilir. Esasında son görülme özelliği, diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi Instagram’da da “varsayılan” olarak aktiftir. Bu nedenle son görülme bilgisini paylaşmak istemeyen kullanıcıların bu özelliği kapatması gerekir. Özelliği kapatan kullanıcıların çevrimiçi olma bilgisinin bir başka Instagram kullanıcısı tarafından bilinmesi mümkün değildir.

Instagram Son Görülme Özelliği Nedir?

Instagram söz görülme kapatma veya son görülmeyi devre dışı bırakma, kullanıcılar tarafından yoğun talep görür. Zira kullanıcılar, uygulamaya ne zaman erişim sağladıklarının bilinmesini istemeyebilirler. Bu noktada son görülme özelliğinin kapatılması ile birlikte kişilerin bu hassasiyeti karşılık bulmuş olur. İşlevi devre dışı bırakmak için yine yukarıda ifade edildiği üzere uygulamaya giriş yapılmalı ve ardından ayarlar sekmesine giriş yapılmalı ve devamı adımlar takip edilerek son görülme özelliği kapatılmalıdır. Yani son görülme bilgisinin bir başka kullanıcı ile paylaşılıp paylaşılmayacağına yukarıda ifade edilen adımları takip ederek karar verebilirsiniz.