Instagram, oldukça fazla kullanıcı hacmine sahip popüler sosyal medya uygulamasıdır. Uygulamanın sunduğu özellikler ve eğlencelik seçenekler sayesinde kullanım oranı her geçen gün artmaktadır. Artan kullanım oranı ile birlikte gerek uygulamadan kaynaklı gerekse kullanıcıdan kaynaklı bazı sorunlar yaşanır. Bu sorunlardan birisi de “İnstagram bildirim sesi gelmiyor” sorunudur. Instagram kullanıcılarının her biri en az bir kez bu sorun ile baş başa kalmıştır. Peki, söz konusu probleme karşı ne gibi çözümler alınabilir, hangi alternatif yöntemler kullanılabilir?

Instagram bildirim sesi gelmiyor sorunu ile birlikte kullanıcıların uygulama içi hareketlere dair bildirim alma imkanı bulunmaz. Gerek IOS gerekse Android tabanlı cihaz kullanıcıları için oldukça can sıkıcı bir sorun olan bildirim sorunu nedeniyle;

  • En son haberler,
  • Yeni beğeniler,
  • Gönderiler,
  • Takip istekleri,
  • Mesajlar,

Ve daha pek çok durum bilgisi, bildirimle kullanıcıya haber verilmez. Dolayısıyla Instagram bildirim gelmeme sorununun kısa sürede kalıcı bir çözüme kavuşturulması gerekir.

İnstagram Bildirim Sesi Gelmiyor Ne Yapılmalı?

Kullanılan cihazın IOS veya android tabanlı olmasının herhangi bir önem taşımadığı bildirim sorununa çözüm için başvurulabilecek 4 yöntem bulunur. Bu yöntemlerden ilki; uygulama içi ayarlardan yapılacak olan Instagram bildirimlerinin açılmasıdır. Ayarlar sekmesinde yer alan bildirimler kimi zaman gerek kullanıcıdan gerekse uygulamadan kaynaklı nedenler ile pasif duruma gelebilir. Bildirim seçeneğinin aktif konumdan pasif duruma getirilmesi, kullanıcının alabileceği bildirimlerin alınamamasına neden olur. Dolayısıyla söz konusu sorun yaşandığı takdirde ilk olarak bildirim ayarlarının kontrol edilmesi yararlı olacaktır.

Instagram bildirim sesi problemine neden olan bir ikinci faktör ise ön bellekten kaynaklanır. Instagram önbelleğinin gerektiği gibi çalışmaması, uygulamadan alınması gereken bildirimlerin alınamamasına neden olur. Dolayısıyla önbellek durumu da kontrol edilmeli ve buradan kaynaklı bir problem bulunuyorsa problemin çözümlenmesi gerekir. Aksi takdirde bildirim ile ilgili şikayetler devam eder.

Instagram sürekli geliştirmeler ve güncellemeler alan, kullanıcı deneyiminin artırılması ve uygulama performansının yükseltilmesi için bu güncellemelerin yüklenmesi gereken bir uygulamadır. Kullanılan Instagram hesabı, eğer mevcut sürüm değilse yani güncel bir sürüm değilse bu durum bildirimlerde problem yaşanmasına neden olabilir. Bu itibarla uygulamanın güncel tutulması önemlidir. Çünkü uygulama geliştiricileri, kullanımdaki sürümde şikayet edilen ve probleme neden olan hususları bir sonraki güncelleme ile düzeltmekte ve daha konforlu bir kullanım sunmaktadır.

Instgram bildirim sesi gelmiyor problemine ilişkin göz önünde bulundurulması gereken son husus ise kullanılan akıllı cihaz ile ilgilidir. Akıllı telefon belirli bir modda takılı kaldı ise bu durum, Instagram üzerinden bildirim alınmasına engel olur. Yani telefonun kilitli mod benzeri bir modda bulunmaması gerekir. Uygulamadan bildirim alamayan kullanıcıların, yukarıda ifade edilen üç yöntemi deneyip başarısız olması halinde en son bu yöntemi de denemesi tavsiye olunur. Çünkü birçok kullanıcının telefonu kilitli modda takılı kaldığı için Instagram başta olmak üzere diğer sosyal medya uygulamalarından bildirim alamamaktadır.

Instagram bildirimleri ile ilgili yaşanan problemlerde hatırlatılmasında fayda olan bir diğer tavsiye ise ağ ayarlarına ilişkindir. Bildirim alamayan kullanıcının bu sorunu tamamen ağ ayarlarından kaynaklanabilir.

İnstagram Bildirimleri Etkinleştirilmelidir

Instagram bildirimlerinin alınamaması halinde cihazın bildirim seçeneği kontrol edilmeli ve pasif durumdaysa etkin konuma alınmalıdır. Bunun için; iPhone cihazların ana ekranında bulunan “Ayarlar” açılmalıdır. Kullanıcı adına tıklayarak bildirimler sekmesine gidilmeli ve “Bildirime İzin Ver” seçeneği aktif edilmelidir.

Android tabanlı akıllı cihazlarda ise yine “Ayarlar” açılarak “Uygulamalar” seçeneğine erişilmeli ve burada Instagram uygulaması bulunmalıdır. Instagram uygulamasına tıklayarak bildi ekranına erişim sağlanmalı ve bu noktada “Bildirimleri Göster” ya da buna benzer bir seçenek varsa etkin duruma alınmalıdır. Ardından “Anında Bildirim” seçeneği ile yaşanan Instagram bildirim problemi çözümlenmiş olacaktır.

Uygulamayı Yeniden Başlatın

İnstagram bildirim sesi gelmiyor problemine maruz kalan kullanıcıların uygulamayı tekrar başlatmaları da sorunun çözümlenmesine yardımcı olabilir. Uygulama tekrar başlatılmalı, kullanıcı adı ve şifre girilmeli ve tam bu esnadan uygulama bildirimleri açılmalıdır. İfade edildiği üzere önbellekten kaynaklanan problemler de sosyal medya uygulamalarından bildirim alınmasına engel olabilir. Bu nedenle akıllı cihazların yeniden başlatılması mevcut sorunun çözümlenmesinde yararlı olacaktır. Tüm bu yöntemlere rağmen çözüm elde edilememesi halinde uygulamanın silinip tekrar yüklenmesi de düşünülmelidir. Zira bu sayede ayarlar varsayılan durumda yüklenmiş olacak ve kullanıcıdan kaynaklı bir değişiklik nedeniyle bildirim problemi yaşanıyorsa bu problem çözülmüş olacaktır.