Facebook toplu fotoğraf silme ile birlikte Facebook hesaplarında fazlaca bulunan fotoğrafların kolaylıkla silinmesi ve bu sayede hem zamandan hem de enerjiden tasarruf edilmesi mümkündür. Birçok Facebook kullanıcı, hesaplarında bulunan yüzlerce ve hatta binlerce fotoğrafın kargaşa yaratması nedeniyle silinmesini arzu eder. Facebook’ta çoklu fotoğraf silme ile birlikte bu işlem kısa zamanda tamamlanır.

Facebook’ta bulunan albümlerin silinmesiyle, toplu fotoğraf silme uygulamaları veya eklentileri ile kısa sürede çok sayıda fotoğraf silinebilir. Ancak silme işlemi için kullanılacak eklenti veya programların, Facebook hesabının güvenliğini tehlikeye düşürmemesi adına güvenilir kaynaklardan edinilmiş olması önemlidir. Zira söz konusu eklenti veya programların birçoğu Facebook hesap bilgilerine erişim izni istemektedir. Dolayısıyla kötü amaçlı yazılımların kullanılması, hesap bilgilerinin çalınmasına neden olabilir. Bu nedenle son derece hassas davranılmalıdır. Bu doğrultuda önerilebilecek en güvenli yöntem Facebook albümlerinin silinmesi olacaktır.

Facebook Toplu Fotoğraf Silme Neden Tercih Edilir?

Facebook hesabı açan ve düzenli gönderi paylaşan kişiler zamanla fotoğraflarının biriktiğini fark eder. Oldukça fazla sayıya ulaşan albüm ve fotoğrafları düzenlemek, profilin pratik kullanılabilmesi ve kargaşalığın yerini sadeliğin alması adına gereklidir. Ancak yüzlerce fotoğrafın bulunduğu bir hesapta fotoğrafların tek tek temizlenmesi şüphesiz oldukça zahmetlidir. Bu nedenle daha kolay yöntem olan Facebook’tan toplu fotoğraf silme yönteminin tercih edilmesi isabetlidir. Facebook sayfa toplu fotoğraf silme işlemi ile beraber kullanıcı belirli bir döneme ait fotoğrafları temizleyerek profilini sıfırlayabilir.

Facebook Toplu Fotoğraf Silme Yöntemleri Nelerdir?

Facebook’ta toplu fotoğraf silme ile profilini düzenlemek isteyen kullanıcıların bir eklenti yardımı ile fotoğraflarını temizlemesi mümkündür. Bunun yanı sıra daha güvenli bir yöntem olan doğrudan albüm silinmesi ile de çoklu fotoğraf silinebilir. Albümlerin silinerek profilin sadeleştirilmesi için şu adımların takip edilmesi gerekir:

 1. Facebook hesabına erişim sağlanmalıdır.
 2. Sağ üst köşede yer alan profil ikonuna tıklanmalı ve profil sayfasına girilmelidir.
 3. Profil sayfasında yer alan fotoğraflar açılmalıdır.
 4. Fotoğraflar sekmesinin en üstünde yer alan albümlere tıklanmalıdır.
 5. Silinmesi arzu edilen albümün sağ alt köşesinde yer alan üç noktaya tıklanmalı ve albümü sil seçeneği ile silme işlemi tamamlanmalıdır.

Facebook’ta Alternatif Toplu Fotoğraf Silme Yolları Nelerdir?

Facebook’ta bulunan fotoğrafların toplu bir şekilde silinebilmesi için Facebook tarafından sunulan alternatif bir opsiyon bulunmaz. Bu nedenle silinmesi gereken görsellerin ya tek tek ya da yukarıda ifade edildiği üzere albüm silme yolu ile silinmesi gerekir. Fakat bu konuda alternatif araçlar da yok değildir. Özellikle Facebook toplu fotoğraf silme programı kullanılarak silinmesi istenen fotoğraflar çok daha pratik bir şekilde temizlenebilir.

Program veya eklenti kullanmak suretiyle toplu fotoğraf silmek isteyenler, programın hesap bilgilerini talep edeceğini bilmesi gerekir. Hesaba giriş bilgilerinin talep edilmesi ise şüphesiz kaygı yaratır. Zira oldukça riskli bir durumdur. Bu programlar sebebiyle birçok kez hesap çalınması ise karşı karşıya kalınmıştır. Dolayısıyla program seçiminde son derece hassas olunmalı ve güvenilir kaynaklar tercih edilmelidir. Aksi takdirde olumsuz sonuçlar ile baş başa kalınması kuvvetle muhtemeldir.

Chrome Eklentisi İle Facebook’ta Nasıl Toplu Fotoğraf Silinir?

Facebook paylaşımlarını ve görsellerini otomatik bir biçimde silebilmek için Google Chrome tarafından sunulan ücretsiz eklentiler kullanılabilir. Bu eklentiler, tarih ve anahtar kelimeleri baz alarak arama yapar ve arama neticesinde eşleşen fotoğrafların temizlenmesini sağlar. Eklentiler yalnızca görsel silinmesini değil aynı zamanda diğer gönderi türlerinin silinmesinde de kullanılır. Facebook toplu foto silme için kullanılabilecek chrome eklentilerine; Social Book Post Manager örnek olarak verilebilir. Bu eklentinin nasıl kullanıldığını merak eden okuyucular şu adımları takip edebilir:

 • Social Book Post Manager eklentisi, Google Chrome eklenti mağazası kullanılarak yüklenir.
 • Facebook hesabına erişim sağlanır ve profile girilir.
 • Activity Log seçeneğine tıklanarak uygun seçeneklerden biri açılır.
 • Chrome’da sağ üst köşede konumlanan eklentiye tıklanarak eklentinin aktive edilmesi sağlanır.
 • Facebook toplu foto silme eklentisi ile silinmesi istenen fotoğrafların kolayca bulunması sağlanır. Bunun için filtreleme yapılır. Eğer tüm gönderilere dair temizlik yapılmak isteniyorsa Select All seçeneği işaretlenir.
 • Seçilen görselleri topluca silebilmek için ekrana gelen seçenekler arasında Delete seçeneğine tıklanmalıdır.